O projekcie

plakatGrupa nieformalna „Opowiadaczki historii” przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jejkowicach pozyskała fundusze w ramach programu Działaj Lokalnie na realizację projektu „Nasze małe, wielkie historie – Jejkowiczanki blogują”. Projekt miał na celu aktywizację kobiet powyżej 15 roku życia z terenu Jejkowic w zakresie odkrywania małych i wielkich historii kobiet związanych z Jejkowicami.

Każda historia jest ważna. Odkrywanie historii rodzinnych – swoich matek, babek i prababek – to fascynująca podróż w głąb siebie i poznawanie swojego dziedzictwa. To również poznawanie swojej miejscowości oczami bliskich nam kobiet.

Obejrzyj krótką prezentację nt. projektu:

W ramach projektu prowadzone były warsztaty twórczego pisania i digital storytelling, dzięki którym uczestniczki stworzyły niepowtarzalne historie.
Podczas warsztatów okazało się, że część kobiet mieszka w pobliskim Rybniku, a postaci, o których pisały – nie są rodowitymi ślązaczkami, stąd też efekt naszych prac to mozaika obyczajów i osobistych zmagań na przestrzeni wieku.

Zachęcamy do lektury opowieści i przesyłania własnych historii.

Co ważne! – niniejszy blog poświęcony historiom kobiet przykłada dużą wagę do subiektywizmu wspomnień, emocji przywoływanych w kontekście wybranych historii i nie ma aspiracji do tworzenia uniwersalnego archiwum.

Grupę nieformalną „Opowiadaczki historii” tworzyły:

Hanna Przetak – dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Jejkowicach

Beata Matuszek – prezeska Fundacji RE:AKCJA

Paulina Dróżdzel – wiceprezeska Fundacji RE:AKCJA

Reklamy